Zapraszamy do kontaktu : +48 534 654 200     rollokids@rollokids.pl - DARMOWA DOSTAWA OD 399zł !

Większość rodziców marzy o tym, aby ich dzieci były grzeczne – nie tylko w przedszkolu, czy u dziadków, ale też i w domu. Tymczasem bardzo często zdarza się, że choć wcześniej opiekunowie zapewniali, że maluch zachowuje się bez zarzutu, na widok rodzica zaczyna płakać i staje się… niegrzeczny. Dlaczego tak się dzieje? I czy powinniśmy się tym martwić?

W pierwszych latach życia dzieci muszą przyswoić bardzo duży zakres wiedzy. To nie tylko otaczających ich świat, ale także własne emocje, dzięki którym są gotowe do zawiązywania bardzo ważnych relacji międzyludzkich. I to właśnie społeczna akceptacja i poprawność, a także ogromna miłość wpływają na jego zachowanie w domu.

Dlaczego dzieci są niegrzeczne przy rodzicach?

Każdego dnia maluchy uczą się nowych rzeczy – nazywania przedmiotów, zmiany pór roku, ale też i zachowań społecznych, które wymuszają na nich panowanie nad własnymi emocjami. Im maluch młodszy, tym to zadanie jest trudniejsze i wymaga od niego bardzo dużo wysiłku.

Panowanie nad emocjami przez kilka godzin w przedszkolu czy podczas wizyty u dziadków sprawia, że na widok rodzica dziecko staje się po prostu sobą, odpręża się, a zatem i jego zachowanie jest nieco odmienne. Może to się objawiać na różne sposoby – płaczem, szaleństwem, ale też i nieposłuszeństwem.

Bez ciebie był taki grzeczny…

To zdanie, które często słyszymy gdy odbieramy malucha na przykład od dziadków. Podczas wspólnej zabawy z dziadkami dziecko było radosne, doskonale się bawiło, ale było też stosunkowo grzeczne. W momencie, gdy w polu widzenia pojawiają się rodzice, zachowanie dziecka zmienia się czasem o 180 stopni!

To oznaka poczucia bezpieczeństwa i rozluźnienia. W tym momencie dziecko zdaje sobie sprawę, że może zachowywać się normalnie, zapomnieć o ogólnie przyjętych normach i zwyczajnie rozrabiać.

Czy niegrzeczne dzieci są złe na rodziców?

To odmienne zachowanie sprawia, że rodzice obawiają się, że dzieci nie chcą spędzać czasu z rodzicami i wolą z innymi opiekunami. Wręcz przeciwnie – to doskonały moment, aby okazać maluchowi nieco czułości przytulając go, dołączając do wspólnej zabawy, rozpoczynając rozmowę lub wychodząc wspólnie na spacer.

Tego typu zachowanie ze strony rodzica pokazuje dziecku, że pomimo poczucia bezpieczeństwa i obopólnej tęsknoty, nadal można trzymać emocje na wodzy – to forma uczenia dziecka jak panować nad emocjami, ale także jak okazywać miłość. Odbierając malucha z przedszkola czy od dziadków musimy pamiętać, że czas rozłąki z rodzicem jest dla niego niezwykle trudny. W tym czasie dopasowuje się do innych, uczy i kontroluje swoje zachowanie, co wymaga od niego bardzo dużo wysiłku. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że gdy znajdzie się w otoczeniu osób, pośród których czuje się bezpiecznie, odpręża się i daje upust wszystkim swoim emocjom. Rolą rodzica jest okazanie miłości i zainteresowania – spotkanie z dzieckiem to dobry moment, aby odłożyć na bok telefon i porozmawiać o tym, co ciekawego spotkało malucha w danym dniu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
0