Zapraszamy do kontaktu : +48 534 654 200     rollokids@rollokids.pl - DARMOWA DOSTAWA OD 399zł !

Pomimo iż mały bobas bez wątpienia jest człowiekiem, jego wzrok nieco różni się od tego u nas, rodziców. Niezwykle ważne jest zrozumienie, jak zmienia się on na przestrzeni pierwszych tygodni. Dlaczego? Cóż, wpływa on bowiem na dobór zabawek. Oznacza to, że im bardziej kolorowe wcale nie znaczy lepsze!

Maluch w momencie przyjścia na świat ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł smaku oraz zapachu. To dzięki temu ostatniemu bardzo szybko nawiązuje również więź z mamą! Wzrok natomiast pozostawia wiele do życzenia – i choć bobas widzi, jego mózg nie jest w stanie jeszcze zinterpretować kształtów czy wzorów. Jak zmieni się on przez najbliższe kilka miesięcy?

Wzrok noworodka

Zalążki oczu pojawiają się w 7 tygodniu ciąży, ale siatkówka wykształca się dopiero w okolicach 27 tygodnia i wtedy też nasz maluch po raz pierwszy zaczyna je otwierać. Pomimo osłony maminego brzucha mocne światło może wywoływać u niego liczne reakcje. W momencie przyjścia na świat noworodek ma zapuchnięte oczka, co chroni go przed intensywnym światłem. Już pierwszego dnia nasz maluch widzi, choć jest to zaledwie 10% ostrości widzenia dorosłego. Jeszcze nie jest w stanie rozpoznać twarzy rodziców. Bobas widzi wyraźnie jedynie z odległości ok. 20-30 cm. Przez pierwszy miesiąc życia wzrok noworodka dopiero zaczyna się kształtować – nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież większość czasu przesypia! Zdarza się, że jego oczy są rozbiegane: to również normalna rzecz na tym etapie życia.

Jak widzi miesięczny maluch?

Pierwszy miesiąc z maluchem zleci bardzo szybko! To również czas, w którym on sam nieco się zmienia. Nie tylko rośnie, ale również rozwijają się jego umiejętności, a także zmysły, w tym wzrok! Odległość, z której widzi wyraźnie wynosi już 60 cm! To doskonały moment, aby jego łóżeczko urozmaicić karuzelą. Najlepiej sprawdzi się ta w kontrastowych barwach z przyjemną melodyjką, która koić będzie nieznane jeszcze emocje. Wodząc wzrokiem za poruszającą się karuzelą będzie mógł mocniej ćwiczyć swoje umiejętności, ale co bardzo ważne – znajome dźwięki przydadzą się także w podróży, gdyż będą go po prostu uspokajać. I choć w drugim miesiącu życia zaczyna rozpoznawać twarze rodziców, to największa zmiana zauważalna jest, gdy wkroczy w trzeci miesiąc! Jego gałki oczne stają się skoordynowane, dzięki czemu mocniej skupia on swoją uwagę na szczegółach, a także rodzicach! Widzi też znacznie wyraźniej, choć nadal każdego dnia dostrzega nowe elementy, które robią na nim duże wrażenie!

Kiedy maluch zaczyna dostrzegać… siebie?

Duży przełom w kształtowaniu wzroku dziecka nadchodzi w czwartym miesiącu życia. To moment, gdy wciąż obraz jest rozmyty, ale nasz maluch dostrzega swoje dłonie. Obserwuje je bardzo intensywnie by w piątym miesiącu wreszcie spojrzeć na swoje stopy!

Drugie pół roku życia naszego malucha staje się w tym momencie bardzo intensywne. Dzięki poprawie widzenia uczy się przewracać, turlać, siadać, a leżące w jego okolicy przedmioty są niezwykle interesujące. To dobry moment, aby do zabawy włączyć książeczki kontrastowe. Oswajają one malucha z kolorami, ale przede wszystkim z kształtami.

Dzięki oszczędnej palecie barw nie rozpraszają – co więcej – pozytywnie wpływają na rozwój wzroku. Wykonane z szeleszczących materiałów dodatkowo mają ogromne znaczenie dla rozwoju sensorycznego, a także ćwiczą motorykę małą. Młodszym dzieciom warto pokazać także „Pierwszą Książkę”, która już od pierwszych dni życia będzie ogromnym wsparciem w kształtowaniu wyobraźni!

Roczny maluch widzi już niemal tak samo dobrze jak my, ale ilość detali może go nieco przytłoczyć, dlatego warto mu je nieco dawkować, aby radość z poznawania świata trwała jak najdłużej!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
0