Zapraszamy do kontaktu : +48 534 654 200     rollokids@rollokids.pl

Tytułowe pytanie jest bardzo trudne, bo tak naprawdę nie ma złotej rady. Dzieci są bardzo różne i mają też zupełnie inny tryb dnia, który uzależniony jest nie tylko jego charakteru, ale też predyspozycji rodziców, a także pory roku, w której się urodziło. Nie ma zatem żelaznych reguł, ale są dobre praktyki!

Kąpiel na wyciszenie

Przed położeniem malucha spać powinniśmy zadbać o jego wyciszenie. Najlepszym sposobem jest kąpiel. To czas, w którym pluskając się w wanience może bawić się zabawkami, albo po prostu relaksować. Ważne jest utrzymywanie stałej godziny – dzięki temu wprowadzamy rytuał, który kojarzyć się będzie dziecku z porą spania.

Która godzina jest najlepsza? Większość dzieci dostosowuje się do godziny 19 – dzięki temu zapewniamy maluchowi optymalne 10 godzin snu, które jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju. Niektóre maluchy prowadzą jednak bardziej nocny tryb życia, dlatego konkretną godzinę musimy dopasować do niego, ale starajmy się, aby nie było to zbyt późno – godzina 21 powinna być ostatecznością.

Do kąpieli warto wykorzystać także zabawki – dzięki nim czas ten mija w bardzo przyjemniej atmosferze! To także świetny moment, aby pomóc maluchowi w rozwoju motoryki małej, bo gumowe zabawki przybierają różne kształty oraz posiadają rozmaite faktury, które zachęcają dziecko do poznania świata!

Sen po kąpieli

Po kąpieli malucha powinniśmy położyć do łóżeczka. Na jakość snu duży wpływ ma także rodzaj pościeli. Powinna być miękka i pachnąca. Jeśli obawiamy się, że dziecko w nocy się odkryje, możemy zamiast kołderki stosować śpiworek – to doskonały sposób na zapewnienie maluchowi ciepła, a jednocześnie bezpieczeństwa, bo mamy pewność, że niemowlę nie zakryje swojej główki.

Śpiworki mają różne grubości – letnie są bardzo delikatne, zimowe nieco cieplejsze, dzięki czemu jako rodzice mamy pewność, że maluchowi nie będzie ani za zimno, ani za ciepło, zwłaszcza jeśli zadbamy o optymalną temperaturę otoczenia, która powinna oscylować w okolicy 18 stopni Celsjusza.

Położenie malucha do łóżka to czas na kolejny rytuał – czytanie bajki. Dzięki temu nie tylko nawiążemy bliższą więź, ale pomożemy też w poznaniu wielu słów i podejmiemy pierwsze kroki do rozwoju wyobraźni.

Czas, w którym maluch śpi, to okazja dla rodziców, aby mogli spędzić choć kilka chwil razem.  

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
0
0