Zapraszamy do kontaktu : +48 534 654 200     rollokids@rollokids.pl - DARMOWA DOSTAWA OD 299zł !

Przysłowie głosi jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz – jest w tym ziarno prawdy, bowiem źle dobrana poszewka na kołdrę, ale też i pofałdowane prześcieradło mogą sprawić, że sen zamiast ukojenia sen przyniesie małą frustrację. Nie inaczej jest w przypadku dzieci – one również potrzebują dobrej jakości materiałów, aby się zregenerować. Jaka zatem powinna być pościel dziecięca?

Skóra maluchów jest bardzo delikatna i wrażliwa nie tylko na środki chemiczne stosowane do prania, ale też i na rodzaje materiałów. O ile w przypadku ubranek znalezienie kompromisu jest stosunkowo łatwe, o tyle jeśli chodzi o pościel… może być kłopotliwe. Warto zatem wiedzieć jakie są rodzaje pościeli i czym się charakteryzują.

Pościel dla dziecka – obowiązkowy element wyprawki

Jednym z najważniejszych elementów dziecięcej wyprawki jest właściwa pościel – maluchom warto ją zastąpić śpiworkami – dokładny opis jak działają znajdziecie w naszym blogowym wpisie , ale i komplet pościeli warto mieć pod ręką, szczególnie w przypadku starszaków.

Sen jest jedną z podstawowych potrzeb dziecka, a zatem niejako obowiązkiem rodzica jest zapewnienie mu właściwych warunków. Która pościel będzie najlepsza? I czym one w zasadzie się od siebie różnią?

Pościel muślinowa – idealna pościel dla maluchów

Muślin to wyjątkowy materiał, który wykonuje się zazwyczaj z trzech surowców:

  • wełny;
  • bawełny;
  • jedwabiu.

To właśnie ta mieszanka sprawia, że wraz z każdym praniem pościel nie traci swoich unikalnych właściwości, a wręcz przeciwnie – staje się jeszcze bardziej miękka oraz lżejsza, co zdecydowanie wpływa pozytywnie na komfort snu.

Muślin doskonale wpisuje się w dziecięce potrzeby. Co to dokładnie oznacza? Skóra maluchów jest bardzo wrażliwa, podatna na reakcje alergiczne. To właśnie powód, dla którego nie warto kupować pościeli i ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów.

Pościel wykonana z muślinu jest nie tylko ponadczasowa i delikatna, ale przede wszystkim królewska – to właśnie z tego materiału wykonywano najdelikatniejszą pościel dla rodzin królewskich. Warto zatem podzielić się tym luksusem z maluchem!

Pościel bambusowa – dla szczególnie wrażliwych

Kolejnym materiałem, który zasługuje na wyróżnienie jest bambus. Pościel bambusowa skierowana jest przede wszystkim do dzieci, które zmagają się z różnymi typami alergii oraz chorobami skóry. Posiada również wyjątkowe właściwości oddychające – to sprawia, że pod kołderką panuje właściwa cyrkulacja powietrza.

Materiał bambusowy ma jeszcze jedną właściwość, która wyróżnia go spośród innych – ten sam materiał latem chłodzi ciało dziecka, natomiast zimą – skutecznie je ogrzewa. Posiada także właściwości grzybobójcze, a zatem sprawdzi się w pokoju dziecka, które jest w trakcie leczenia infekcji lub zmaga się z astmą lub alergią.

To właśnie materiał z bambusa uważa się za najlepszy dla noworodków – z tego samego materiału wykonane są także pieluszki, które chronią pupę przed odparzeniami.

Pościel bawełniana – jak dobierać ją właściwie?

Ostatnim typem pościeli, który cieszy się największą popularnością jest pościel dla dzieci bawełniana. Charakteryzuje ją ogrom wzorów, jest przewiewna i łatwa w utrzymaniu czystości, bowiem można ją prać nawet w wysokich temperaturach.

Wydaje się, że nie ma wad, a jednak… wybierając pościel bawełnianą koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rodzaj bawełny. Dla dzieci wskazana jest tylko bawełna organiczna, czyli taka, do produkcji której nie wykorzystano środków chemicznych. Pozostaje ona neutralna dla skóry, a zatem i zapewnia maluchowi pełnię bezpieczeństwa.

Czy pościel lepiej wybrać z wkładką czy bez?

To pościel chroni wrażliwą skórę dziecka przed kołderką. Nie zawsze bowiem wypełnienie kołdry jest wykonane z najlepszej jakości materiałów. Warto zatem przed zakupem upewnić się, jakich surowców użył producent do wypełnienia całej kołdry.

Pościel z wypełnieniem to najczęściej jeden zestaw, którego nie można od siebie oddzielić, a zatem w celu zachowania właściwej higieny należy całość uprać. Na szczęście niewielkie rozmiary kołder sprawiają, że bardzo szybko wysychają, a zatem można ich użyć nawet i tego samego dnia. Jak dobrać kołdrę do wieku dziecka?

Duże znaczenie podczas wyboru właściwej pościeli dla dziecka ma także jej wymiar. To właśnie możliwość swobodnego owinięcia się sprawia, że sen jest komfortowy. Zalecania rozmiarowe są następujące:

  • do 2 roku życia – kołdra 80x100 cm + poduszka płaska 40x60 cm;
  • od 2 do 5 roku życia – kołdra 100x135 cm + poduszka 40x60 cm;
  • od 5 do 10 roku życia – kołdra 140x200 cm + poduszka 70x80 cm.

Starsze dzieci na ogół korzystają już z klasycznej pościeli, takiej samej jak dorośli. Wybór właściwej kołdry i pościeli ma kluczowe znaczenie dla komfortu snu dziecka. Warto dokonać zakupu przemyślanie, tak aby nocnych pobudek było jak najmniej!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
0