Zapraszamy do kontaktu : +48 534 654 200     rollokids@rollokids.pl - DARMOWA DOSTAWA OD 299zł !

Sen jest niezwykle ważnym etapem rozwoju – tak i dla dziecka, jak i dorosłego. Choć z biegiem lat potrzebujemy go nieco mniej, niemowlaki potrafią przespać prawie cały pierwszy miesiąc swojego życia! Warto zatem zadbać o ich komfort – a co sprawdzi się lepiej, niż śpiworek do spania? Sen pełni w życiu maluchów bardzo ważną funkcję – sprzyja rozwojowi i przyswajaniu wiedzy, którą dzieci zdobyły w ciągu dnia. Choć jako dorośli do komfortowego wypoczynku wybieramy miękki koc lub kołdrę, w przypadku maluchów lepiej sprawdzą się śpiworki.

Dlaczego warto kupić dziecku śpiworek do spania?

Śpiworki do spania to jedne z najlepszych dziecięcych produktów. Są zaprojektowane z myślą o dzieciach, także tych najmłodszych zapewniając komfort snu tak dzieciom, jak i rodzicom. Oczywiście, można stosować kołderki lub kocyki, ale maluchy dość często je z siebie zrzucają, co kończy się drobnymi infekcjami oraz nocnym przebudzeniem.

Kołderki, jak i kocyki szczególnie w pierwszych tygodniach życia mogą również stanowić zagrożenie dla życia dziecka – maluchy nie są wstanie odgarnąć samodzielnie koca czy kołdry z twarzy co niesie ryzyko śmierci łóżeczkowej.

Śpiworki dobiera się także odpowiednio do temperatury, jaka panuje w sypialni malucha. Określa ją współczynnik TOG. Oprócz TOG warto także zwrócić uwagę na rodzaj samego śpiworka – niektóre posiadają długie rękawy i doskonale sprawdzą się zimą, podczas gdy inne przypominają bezrękawniki, a tym samym są doskonałym wyborem na wiosenne i letnie noce.

Jaki śpiworek będzie najlepszy dla malucha?

Bezpieczna alternatywa dla kocyków i kołderek, czyli śpiworek powinien być wykonany z delikatnych i naturalnych materiałów, które nie podrażnią delikatnej, dziecięcej skóry. Wielu rodziców stosuje je do siódmego roku życia, choć te przeznaczone dla starszych dzieci przypominają bardziej ciepły kombinezon, w którym dziecko może dowolnie się przemieszczać, a nawet bawić, gdy rodzice jeszcze smacznie śpią.

W zależności od modelu śpiworka, są one wyposażone w rzepy lub suwaki, dzięki którym wsadzenie nawet najmłodszego i najbardziej zwierconego malucha jest stosunkowo proste. Łatwo również zmienić w nich pieluchę bez wybudzania niemowlaka.

Podstawą wyboru właściwego śpiworka jest jednak tak i współczynnik TOG, jak i rozmiar. Dlaczego rozmiarówka odgrywa tu aż tak istotną rolę?

Rozmiary śpiworków dziecięcych – jak je rozumieć?

Rozmiary śpiworków dziecięcych oznacza się miesiącami – 0-3, 0-6, 12-18 i tak dalej, i tak dalej, choć warto znać dokładne wymiary swojego dziecka szczególnie w przypadku starszych maluchów. Każde dziecko rozwija się bowiem w innym tempie i nie zawsze uniwersalny rozmiar będzie odpowiedni. W przypadku śpiworków dla starszych dzieci producenci podają swoje wymiary, które należy również zmierzyć u dziecka – śpiworek do spania nie powinien bowiem być ani za duży, ani za mały, gdyż może on krępować ruchy, a tym samym wpływać na komfort snu.

Współczynnik TOG, czyli co to w zasadzie oznacza?

Współczynnik TOG jest drugim, po rozmiarze, istotnym parametrem doboru właściwego śpiworka. To nic innego, jak jego grubość i ochrona termalna. Niski wskaźnik TOG przeznaczony jest na miesiące letnie, zaś wysoki na zimowe.

Warto jednak pamiętać, że wartość TOG dobiera się NIE do pory roku, a do temperatury panującej w pokoju, w którym śpi dziecko. Oznacza to, że jeśli średnia temperatura wynosi około 25 stopni, wartość TOG powinna oscylować w granicach 1. Śpiworki o współczynniku TOG 2,5 przeznaczone są natomiast do pomieszczeń, gdzie temperatura wynosi około 18 stopni.

Śpiworek z rękawem, czy bez?

Szeroka gama śpiworków dla dzieci sprawia, że czasem trudno jest znaleźć ten jeden, najlepszy. Jedne modele posiadają długie rękawy, inne przypominają klasyczne bezrękawniki. Które są idealne? Tak naprawdę nie ma odpowiedzi na to pytanie!

Wszystko zależy od upodobań malucha, choć największą popularnością cieszą się bezrękawniki. Nie tylko nie krępują ruchów, ale pozwalają maluchowi na swobodną cyrkulację powietrza, dzięki czemu komfort snu jest znacznie większy.

Śpiworki dla dzieci powinny znaleźć się w wyprawce każdego malucha bo oprócz właściwego komfortu snu zapewniają również bezpieczeństwo. Warto wybrać przynajmniej dwa, aby ciągłość idealnego snu trwała przez długi czas!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
0