Zapraszamy do kontaktu : +48 534 654 200     rollokids@rollokids.pl

Choć ciąża jest naturalnym stanem fizycznym, każda z nas przechodzi przez ten okres inaczej. Niektóre kobiety rozkwitają, inne mierzą się z wieloma dolegliwościami, które utrudniają im funkcjonowanie. Również i pierwsze oznaki ciąży bywają różnorodne, choć z pewnością można wyróżnić kilka, które powinny być dla nas sygnałem, że o to rozwija się w nas nowe życie!

W świecie filmów i seriali najczęstszym pierwszym objawem ciąży są nudności. Oczywiście, one również występują (choć nie u wszystkich kobiet), ale pojawiają się na ogół około 3 miesiąca. Są natomiast inne znaki, które mogą świadczyć o tym, że już wkrótce na świecie pojawi się nowy członek rodziny.

Zmiany fizyczne

Jednym z pierwszych znaków, że doszło do zapłodnienia jest brak miesiączki. Chociaż i w tym wypadku nie jest to takie oczywiste. Bardzo często dochodzi do krwawienia, a jego brak zwalany jest na zmianę trybu życia czy po prostu stres. Zmiany fizyczne rozpoczynają się już od pierwszych chwil, zalicza się do nich także zmiany w układzie szyjki macicy, dlatego też najlepszym potwierdzeniem jest wykonanie USG.

Zmiany hormonalne

Najbardziej zauważalne są zmiany hormonalne. To one wpływają na nasze samopoczucie. Wiele kobiet staje się sennych – ciągłe zmęczenie sprawia, że ciężko skupić się na wykonywaniu codziennych obowiązków, a sen przychodzi o różnych porach i w zasadzie niemal w każdym miejscu.

Do senności dochodzi również rozdrażnienie, spadek samopoczucia. Zmiany nastrojów są uciążliwe, ale normalne – w jednej chwili cieszymy się z małych rzeczy, by za chwilę wpaść w rozpacz. W tym czasie najważniejszy jest odpoczynek, dlatego powinniśmy korzystać z drzemki gdy tylko jest to możliwe.

Wiele kobiet ma również problem z apetytem – zdarza się, że przełknięcie prostej kanapki jest ogromnym wyzwaniem. To prowadzi też do wzdęć, biegunki lub zaparć. To trudny czas, bowiem w pierwszych tygodniach nie możemy pozwolić sobie na zażywanie zbyt wielu lekarstw, które pomogłyby w uśmierzeniu dolegliwości.

Zmiany w wyglądzie sutków, a także bolesność i tkliwość piersi również powinny być dla nas ważnym sygnałem. W połączeniu ze wzrostem temperatury ciała oznaczają, że niemal na pewno spodziewamy się dziecka.

Jak sobie radzić w pierwszych tygodniach ciąży?

Pierwsze tygodnie ciąży są bardzo trudne – z jednej strony cieszymy się, że niebawem na świecie pojawi się nowy członek rodziny, z drugiej musimy mierzyć się z licznymi niedogodnościami. W tym czasie najważniejsze jest odprężenie – stres nie jest najlepszym sprzymierzeńcem!

Warto także włączyć do swojej diety dobrej jakości produkty – świeże owoce oraz warzywa działają dobrze na nasz układ pokarmowy, dzięki czemu możemy złagodzić niektóre z objawów. Jeśli mamy problem z apetytem przygotujmy z nich smoothie lub koktajl i popijamy powoli w ciągu dnia.

Pierwsze oznaki ciąży to czas, w którym powinniśmy zgłosić się do lekarza. Dzięki badaniom pomoże on nam dobrać najlepszą dietę, a także zadba o bezpieczeństwo naszego dziecka. I choć pierwsze tygodnie będą trudne, z każdym następnym dniem będziemy czuć się coraz lepiej!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
0
0